Otwarcie po remoncie
serwiszglossie

 

 

 

 

9 lutego 2016r. została otwarta wyremontowana biblioteka szkolna. Oprócz nauczycieli i uczniów swoją obecnością zaszczycili nas: wieloletnia dyrektor szkoły pani Jadwiga Szpila, inspektor do spraw oświaty pani Magdalena Puciato, przewodnicząca Rady Rodziców pani Joanna Kuper, a także pan Janusz Bandura, pan Grzegorz Borowski oraz pani Danuta Cybula. 
Pani Jadwiga Szpila przekazała wszystkim kilka wydarzeń z historii biblioteki. Mogliśmy się wówczas dowiedzieć, w których miejscach w szkole funkcjonowała i w jaki sposób uzupełniono zbiory po pożarze. Zobaczyliśmy również zdjęcia z prywatnego zbioru pani Jadwigi.
Bardzo interesująco o historii miasta opowiadał pan Grzegorz  Borowski. Mieliśmy okazję obejrzeć archiwalne zdjęcia Sępopola. Zobaczyliśmy, jak bardzo nasza mała ojczyzna zmieniała się na przestrzeni lat.
W trakcie spotkania zaprezentowane zostały działania na rzecz rozwoju kompetencji czytelniczych oraz upowszechniania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży młodszych i starszych grup wiekowych.
Najmłodsi uczniowie czytają w szkole wspólnie z rodzicami i starszymi kolegami. Uczestniczą w lekcjach bibliotecznych, dzięki którym zdobywają wiedzę potrzebną do swobodnego korzystania z księgozbiorów.  Angażują się w małe formy teatralne, dzięki którym poznają literaturę piękną, baśnie, twórczość  pisarzy. Uczniowie  mają możliwość prezentacji swojej ulubionej książki, po czym jest okazja  do rozmowy na jej temat. Momentem kulminacyjnym jest zapisanie metryczki książki w czytadełku oraz w książkowym drzewku. Dzieci także same podejmują próby pisania  tekstów  i tworzą ilustracje do swoich  książek. Rozwijają swoją kreatywność, uczą  się przelewać pomysły na papier oraz budować  fabułę.
Uczniowie starszych grup wiekowych zaprzyjaźniają się z książką poprzez zajęcia z wykorzystaniem dramy i zajęć praktycznych. Podczas nich mieli okazję poznać historię książki oraz wykonać gliniane tabliczki. Uczniowie klas IV wzięli udział w zajęciach w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Sępopolu pn. "Poznajemy katalogi biblioteczne". Poza tym podejmują się projektów uczniowskich, podczas których samodzielnie opracowują gry planszowe na podstawie przeczytanych lektur. Został także opracowany regulamin konkursu "Szkolny Mistrz Czytelnictwa". W klasach został przeprowadzony konkurs połączony ze sprawdzeniem znajomości lektur. Uczniowie biorą udział w rozgrywkach międzyklasowych, których podsumowanie odbędzie się podczas Festynu Rodzinnego. Obecnie pełną, bo 100% znajomością lektur mogą się pochwalić uczniowie: Grzegorz Jędrys, Nikolas Mieczkowski, Michał Kiżło, Aleksandra Kozieł, Oliwia Łokuciejewska, Alicja Młyńska oraz Katarzyna Wołosiuk. Gratulujemy i życzymy, tak pięknego wyniku podczas rozstrzygnięcia konkursu.  
Wśród uczniów przeprowadzony został sondaż, w celu poznania preferencji czytelniczych i działalności biblioteki szkolnej. Z badań wynika, że chętnie czytają książki. Literatura, którą najczęściej wybierają to fantastyka, książki przygodowe i kryminały. O nowościach dowiadują się od znajomych bądź z Internetu. Powodem sięgania po lektury są chęć poszerzenia wiedzy i przyjemność płynąca z czytania. Jako źródło dostępu do książek większość uczniów podaje bibliotekę szkolną. 
Mimo dostępu we współczesnych czasach do książek elektronicznych znaczna większość uczniów pozostaje przy książce tradycyjnej, czyli w postaci papierowej. Prawie 70 % stwierdza, że korzysta z biblioteki. Okazuje się nawet, że po książkę sięgają częściej niż raz w miesiącu, a księgozbiór szkolnej biblioteki zaspokaja ich potrzeby czytelnicze. Na pytania dotyczące zmian w szkolnej bibliotece większość uczniów mówiła o zmianach jej wizerunku oraz lepszego wyposażenia w sprzęt informatyczny. Zmiany te właśnie się dokonały.
Biblioteka oprócz spełniania swoich podstawowych funkcji jest również miejscem przygotowań do konkursów recytatorskich, koła teatralnego czy projektu gimnazjalnego. To tu rodzą się pomysły na przedstawienia. Realizowany jest tu także program "Książki naszych marzeń". Zakup pozycji został dokonany na podstawie wyników sondażu czytelniczego wśród uczniów. Obecnie jesteśmy w trakcie oczekiwania na akceptację II wniosku złożonego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Nasza szkoła już drugi rok uczestniczy w projekcie Internetowego Teatru dla Szkół, dzięki któremu dzieci mają możliwość oglądania spektakli na żywo, w związku z czym biblioteka po remoncie stanie się również miejscem transmisji widowisk. Najatrakcyjniejszą ofertą biblioteki są noce biblioteczne, podczas których dzieci mogą się bawić, potem zaś zrelaksować, czytając książki czy oglądając film, który wspólnie są omawiane. 
Zapraszamy do naszej biblioteki!

Zdjęcia ...
 

skoment fotki
Odwiedziny: 5319 :: Odsłony: 24776 :: Dzisiaj: 3 :: Wczoraj: 2 :: Online: 2 :: Najwięcej odwiedzin: 19 (28-07-2016) | generowanie 0.03 s. | administracja 1